środa, 13 października 2021

Nauczyciel-bohater wielu książkowych historii

 "Jest jedna forma wyrażenia sympatii nauczycielowi: uczenie się". (J. Kurczab)

Jest wiele książek,w których występują niezwykli nauczyciele,poniżej wybór tylko niektórych z nich.
"Stowarzyszenie umarłych poetów"
Wielokrotnie wznawiana książka powstała na podstawie nagrodzonego Oscarem scenariusza głośnego filmu Petera Weira z Robinem Williamsem w roli głównej.

Rozpoczyna się rok szkolny w Akademii Weltona, elitarnej szkole średniej o wielkich osiągnięciach i... nader surowej dyscyplinie. W miejsce odchodzącego na emeryturę nauczyciela języka angielskiego, przychodzi nowy, John Keating. Czterem zasadom Akademii, którymi są: Tradycja, Honor, Dyscyplina i Doskonałość przeciwstawia inny sposób kształcenia i wychowania młodych ludzi. Obrona własnej indywidualności, wrażliwość na poezję i umiejętność dostrzegania jej wokół siebie, radość życia i korzystanie z tego, co przynosi każdy dzień - to wartości, które próbują realizować jego uczniowie w tajnym klubie, "Stowarzyszeniu umarłych poetów". Co zwycięży: rygorystycznie przestrzegana tradycja czy prawo do marzeń, wolności i młodzieńczego buntu?

Książka powstała na podstawie scenariusza głośnego filmu w reżyserii Petera Weira, w którym rolę Johna Keatinga grał Robin Williams. 

"Matylda"

Zanim Matylda zaczęła oficjalną edukację, bibliotekarka, Pani Nowelka, dostrzegła w Matyldzie zamiłowanie do czytelnictwa i nauki. Co na to rodzice Matyldy? Cóż, oni nie przejawiali zbyt dużego zainteresowania swoimi dziećmi, a kiedy już zauważyli swoją córkę, krzyczeli, że czytanie książek to strata czasu. Posyłają Matyldę do szkoły, której dyrektorką jest straszna Pani Trunchbull, nienawidząca dzieci. Na szczęście nauczycielką dziewczynki zostaje Panna Honey. Matylda i inne dzieci rozważają, jak odpłacić zastraszającej ich dyrektorce za ich krzywdy. W całą historię Roald Dahl jak zwykle wplótł fantastyczny wątek, zarysował postaci przerysowaną kreską i właściwym dla siebie humorem.

"Sposób na Alybiadesa"

Kluczową sprawą tej powieści jest poszukiwanie przez grupę uczniów z ósmej klasy techniki wyprowadzenia z równowagi jednego z nauczycieli – tytułowego Alcybiadesa. W ten sposób chcą zachować równowagę między gogami (jak nazywali nauczycieli) a uczniami, którą zachwiały pedagogiczne zapędy nauczycieli. Cała historia opiera się na ścieraniu młodych ludzi z profesorami, którzy usiłują ich wyedukować.

"Mała księżniczka"

Panna Minchin, właścicielka pensji dla dziewcząt determinuje życie głównej bohaterki Sary. Dopóki czerpie pieniądze z nauki i wychowywania dziewczynki, Sara traktowana jest niczym księżniczka. Gdy przychodzi wiadomość o śmierci ojca Sary, co jest równoznaczne z końcem hojnych datków na utrzymywanie córki, Panna Minchin nie wykazuje odrobiny współczucia. Narzuca Sarze rolę służącej w swojej pensji i zabrania kontaktu z dotychczasowymi koleżankami.

"Szatan z VII klasy"

Akcję książki rozpoczynają zdarzenia jeszcze w roku szkolnym. Profesor Gąsowski, nauczyciel historii, egzaminuje uczniów według swojego tajnego systemu. Wręcz przepada za siódmą klasą, której uczniowie zawsze byli przygotowani do zajęć. Pewnego razu żaden z trzech wywołanych do odpowiedzi chłopców nie potrafi udzielić mu odpowiedzi na zadane pytanie. Kiedy Adam Cisowski wyjawia nauczycielowi, że już dawno rozszyfrował jego system, nauczyciel jest niezwykle zaskoczony. Dalsza fabuła książki dotyczy głównie tych dwóch postaci – profesor prosi bystrego chłopca o pomoc w rozwiązaniu pewnej zagadki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Projektujemy okładkę książki popularnonaukowej

  Podczas zajęć bibliotecznych oglądaliśmy i omawialiśmy książki popularnonaukowe dla dzieci,które są dostępne w naszej bibliotece.Jest wśró...