poniedziałek, 20 września 2021

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

 

Już niedługo, bo 29 września wypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jest to świetna okazja, by zaszczepić w młodych ludziach chęć do sięgania po książkę i do czytania , a doskonale wiemy o tym, że przykład idzie z góry. Pokażmy im, że czytanie jest przyjemnością, że może odstresować, że jest świetną alternatywą dla wszechobecnej technologii i wycisza, wreszcie, że sami to lubimy, i że dzięki tej umiejętności możemy osiągnąć w życiu sukces. Kluczem jest bowiem to, by rozumieć otaczającą nas rzeczywistość, by myśleć krytycznie i nie bać się wyrażać własnego zdania, a to będziemy potrafili, jeśli nasz zasób słów będzie bogatszy, gdyż:

„istotą czytania jest rozumienie, czyli odkodowanie zawartego w tekście przekazu. A do tego potrzebna jest dobra znajomość języka, nie zaś płynne wygłaszanie słów i zdań. Jeśli ktoś nie rozumie tekstu, trzeba uznać, że nie potrafi czytać (…) . Mem Fox, australijska specjalistka od czytania dzieciom, porównuje naukę czytania do stawiania domu: fundamentem jest bogaty język, który umożliwia rozumienie. Ściany wymagają wiedzy ogólnej i kontekstowej, zdobywanej dzięki książkom, rozmowom, wycieczkom, doświadczeniom, udziałowi w wykładach, wystawach czy wydarzeniach kulturalnych itd., co także służy zrozumieniu(…)

Czytanie tekstów, które przykuwają uwagę i poruszają serca, wycisza uczniów, wydłuża ich przedział uwagi, rozwija zdolność refleksji, pamięć, wyobraźnię i empatię, rozbudowuje słownictwo, zwiększa motywację do nauki i samodzielnego czytania, poprawia zachowania, buduje więź z nauczycielem i kolegami.”

Czy trzeba więcej argumentów?!

Stąd apel: CZYTAJMY DZIECIOM! CODZIENNIE! NAPRAWDĘ 20 MINUT WYSTARCZY, BY ZMIENIĆ ICH ŻYCIE! POKAŻMY IM, ŻE CZYTAMY I CZYTAJMY IM TAKŻE!

Poniżej przedstawiam propozycje, które na pewno zaciekawią młodszych uczniów:



To wspaniała seria książek , która przedstawia historie wybitnych osób - od malarek, muzyków, projektantek po naukowców, polityków, sportowców i odkrywczynie! Wszyscy zapisali się w dziejach świata, a każde z nich było kiedyś dzieckiem, które miało marzenia. Na końcu każdej książki znajduje się biografia wraz z datami, faktami, ciekawostkami i autentycznymi zdjęciami bohatera opowieści.


Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat! To  książka dla młodszych czytelników o nadzwyczajnie wspaniałych kobietach, które na trwałe zapisały się na kartach historii, zmieniając oblicze świata. To trzynaście pasjonujących życiorysów niezwykłych i utalentowanych kobiet. To opowieść o marzeniach, odwadze i determinacji. To przekaz o wolności, walce z ograniczeniami i sile kobiet. Inspiruj się wybitnymi kobietami i przygotuj się na własne wyzwania. Wznieś się wysoko niczym Amelia Earhart, rewolucjonizuj modę jak Coco Chanel, wzoruj się na estetyce Fridy Kahlo i dokonuj odkryć naukowych biorąc za przykład Marię Skłodowską - Curie! Zbiór fascynujących opowieści, faktów i ciekawostek o wyjątkowych kobietach i ich osiągnięciach.




Druga z tej serii to zbiór fascynujących opowieści, faktów i ciekawostek o wyjątkowych kobietach i ich osiągnięciach, ilustrowany niepowtarzalną grafiką, stanowi pasjonującą lekturę o wysokich walorach intelektualnych, edukacyjnych i artystycznych. Niezbędna pozycja na półce każdej nadzwyczajnie wspaniałej kobiety – niezależnie od wieku!                    








Propozycje dla nieco starszych:


Wspaniała Gilly” to książka autorki znanej z innej, równie wspaniałej , opowieści „Most do Terabithii”. „Wspaniała Gilly” to piękna opowieść o szacunku, empatii i miłości, która może przybierać najróżniejsze formy i odcienie. Kim jest tytułowa Gilly?

Gilly to zadziorna nastolatka o trudnym charakterze – chodzi własnymi drogami i nie słucha nikogo, a już w szczególności dorosłych, którzy zupełnie nie mogą sobie z nią poradzić. Dziewczynka nie zagrzewa zbyt długo miejsca w kolejnych rodzinach zastępczych – przybrani „ rodzice” pozbywają się jej, gdy tylko wyjdzie na jaw, że mocno odbiega od ich wyobrażeń. Kiedy Gilly trafia do domu pani Trotter, nie ma nawet ochoty się rozpakować – przecież wiadomo, że już niedługo ktoś będzie miał jej dosyć. Postanawia opracować plan, dzięki któremu będzie wreszcie mogła się spotkać ze swoją prawdziwą mamą.

Niebawem okazuje się, że spełnienie marzeń nie przynosi szczęścia, ale pewnych słów i decyzji nie można już cofnąć. Jak Gilly odnajdzie się w zupełnie nowej sytuacji?

Powieść Katherine Paterson nie bez przyczyny należy do klasyki amerykańskiej literatury – to książka intrygująca, pełna zwrotów akcji i błyskotliwie napisana. Na uwagę zasługują także nieszablonowi bohaterowie, których rozmowy są nie tylko zabawne, ale często też bardzo wzruszające.

( Na podstawie noty wydawcy)

To wspaniała i poruszająca opowieść o niezwykłym chłopcu, którego życiowym celem była walka o prawa pakistańskich dzieci.

Iqbal Masih przyszedł na świat w 1983 r. w biednej pakistańskiej gminie [Muridke] w pobliżu miasta Lahore. Jego rodzina miała problemy finansowe, a ojciec, Saif Masih, odszedł, kiedy chłopiec był jeszcze bardzo mały. Kiedy Iqbal miał cztery lata, jego matka, Inayat, potrzebowała pieniędzy na ślub starszego syna. Jednak rodzina była już zadłużona i matka chłopca zaciągnęła w imieniu Iqbala pożyczkę od lokalnego przedsiębiorcy. Ponieważ jednak rodzina przez dwa lata nie była w stanie spłacić długu, Inayat została zmuszona wysłać syna do pracy za długi. Tak zaczyna się ta historia. Iqbal stał się jednym z wielu dzieci odpracowujących długi w fabryce dywanów. Pomimo czternastogodzinnej pracy sześć razy w tygodniu, Iqbal nigdy nie zarobił wystarczająco, by móc spłacić dług. Robi wiele, by się stamtąd uwolnić i pomóc innym przetrzymywanym tam dzieciom.

Iqbal – książka wielokrotnie nagradzana – to, jak pisze autor „ historia opowiadająca o odzyskiwaniu wolności. Historia, która trwa i będzie trwać nadal, już zawsze”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Projektujemy okładkę książki popularnonaukowej

  Podczas zajęć bibliotecznych oglądaliśmy i omawialiśmy książki popularnonaukowe dla dzieci,które są dostępne w naszej bibliotece.Jest wśró...