niedziela, 1 października 2023

Inicjatywy czytelnicze w Warszawie

Poniżej lista bardzo ciekawych inicjatyw czytelniczych,w których możecie wziąć udział ( zupełnie za darmo!)
1. #CzytanieRządzi o poranku Zapraszamy wszystkie dzieci na wyjątkowe spotkania z pisarzami  #CzytanieRządzi o Poranku w Domu Literatury. W programie rozmowy z autorami książek dziecięcych, bliskie spotkania z ulubionymi bohaterami literackimi, wspólne czytanie, zabawy plastyczne, autografy i zdjęcia. 
Miejsce spotkania: Dom Literatury w Warszawie, Krakowskie Przedmieście 87/89 
Wstęp wolny! Z uwagi na organiczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zgłoszenie na adres poranki@fpc.org.pl 

Ruszamy w sobotę 7 października o godzinie 11.00 spotkaniem z Grzegorzem Kasdepke autorem bestsellerowej serii Detektyw Pozytywka

2.Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek (tak lubianą przez dzieci autorką) w MBDiM przy ul.Tynieckiej 40

07-10-2023 18.00-18.50 Julian Tuwim i Jan Brzechwa dzieciom- spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek

Podczas spotkania z Agnieszką Frączek poznamy niezwykłe perypetie czołowych twórców literatury dla dzieci jakimi byli Julian Tuwim i Jan Brzechwa. Agnieszka Frączek opowie o ich młodości, dziecięcych zabawach i chłopięcych wybrykach. Spotkanie zilustruje fragmentami swoich książek: „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” lub „A to feler! O tym, jak Jan Brzechwa został bajkopisarzem”.
O książce: „A to feler! O tym, jak Jan Brzechwa został bajkopisarzem
A to feler! jest opowieścią o dzieciństwie Brzechwy. O tropieniu żab w błocie, fascynacji parowozami i o mrożącym krew w żyłach skarbie, znalezionym pod śniegiem. O teatrze z walizki, leniwym aeroplanie i sukcesie, jaki przyniosła Jankowi rola robaczka świętojańskiego. Oraz o innych szurkach i firkach. Słowem: o tym, jak Jan Brzechwa został bajkopisarzem.

O książce: „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”
Opowieść o Julku – niezłym ziółku. O budowaniu bardzo skomplikowanych, do niczego niesłużących maszyn i urządzeń. O hodowli zaskrońców w pudełku, zaklinaniu kamieni i… nieudanym wysadzeniu w powietrze pewnej łódzkiej kamieni­cy. To właśnie dzięki wielu swoim pasjom Julek został poetą. 

 29.09.23r.

Dzień Głośnego Czytania

W ramach tego dnia popularyzowaliśmy wartość czytania innym i czytania w ogóle.Starsi koledzy Dagmara i Bartek z kl.8a czytali uczniom klas 1 książeczkę obrazkową "Edzio. Przyjęcie w blasku księżyca".Trochę starsi z kl.2 poznali przygodę ze zgubionym kapeluszem Pani Wrony,zaś w kl.3 uczniowie poznawali historyjki ( książki pisarki Renaty Piątkowskiej) tłumaczące pochodzenie i znaczenie przysłów i powiedzeń.

"Czytanie jest jak witamina i szczepionka. Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu. Dlatego czytajmy dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie! "

Pamiętajmy o tych słowach pani Ireny Koźmińskiej (Prezes fundacji „ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom”, www.cpcd.pl) nie tylko przy okazji Dnia Głośnego Dnia .




Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


 Nasza szkoła została beneficjentem „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”  i uzyskała rządowe wsparcie finansowe w wysokości 15 tysięcy złotych (12 tysięcy z dotacji oraz 3 tysiące złotych z wkładu własnego) z przeznaczeniem na zakup książek.


Dziękuję wszystkim,którzy wzięli udział w ankiecie na temat Waszych zainteresowań czytelniczych oraz tym,którzy bezpośrednio informowali mnie na temat swoich gustów i tego, co chętnie widzieliby w szkolnej bibliotece.Wasze głosy i propozycje zostały uwzględnione w zamówieniu do księgarni.Poniżej przedstawiam wyniki ankiety.


                                  


Tydzień Bibliotek

  W ramach tegorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek uczniowie brali udział w różnych aktywnościach czytelniczych.Każdego dnia, od 8 do 15 ma...